Przegląd 2020/21

☛ English version: The Final Review 2020/21

Minął pierwszy rok akademicki przedmiotu „Inne Formy Książkowe i Introligatorskie”. Był trudny, bo zrealizowany w czasie pandemii, w większości zdalnie. Wiele osób pandemia dotknęła osobiście i wszystkim znacznie utrudniła życie. Mimo to, udało się wykonać bardzo dobre prace. Oto kilka z nich…

Ewa Ziembicka stworzyła książkę w formie leporello, której strony zawierają „kieszonki” ze schowanymi w nich ilustracjami. Treścią książki są fragmenty z „Poetyki” Arystotelesa, które okazały się uniwersalne i ponadczasowe także z perspektywy dziedziny sztuki, jaką jest książka artystyczna.

Poetyka. Fragmenty

Ewa Ziembicka, IV rok

Pamięci niepamięci

Ewa Ziembicka, IV rok

Następna praca, to abstrakcyjne pejzaże, których autorką jest Natalia Szymańska. Sama będąc ciągle w drodze i niemal w nieustannym ruchu, tworzy prace będące tego przeciwieństwem: precyzyjne, staranne, zazwyczaj delikatne i subtelne, z czystym przekazem. W książce artystycznej, wizualna narracja może opowiadać tylko o tym, że wzeszło słońce, podróżowało po niebie i zaszło… tylko na jakiej to było planecie?

Przemijanie

Natalia Szymańska, IV rok

W niektórych pracach pojawiał się bohater. Jak u Arystotelesa, przechodził on klasyczną przemianę, ale w tej opowieści więcej jest pytań, niż odpowiedzi. Autorka zadaje pytania zarówno swojemu bohaterowi, jak i nam, próbując odgadnąć, o kim opowiadają znalezione przez nią stare fotografie – a jednocześnie układając z tych fotografii opowieść niezależną od tego, co się naprawdę wydarzyło (albo nie wydarzyło).

Who are you?

Patrycja Chrzanowska, IV rok

Kolejne prace, a właściwie – zestaw prac, w których pojawił się bohater (i niespodziewany zwrot akcji…) to „Znajdź baranka” i… „Zabij baranka”, autorstwa Hanny Kwiecień, studentki ASP w Katowicach, która gościła u nas na wymianie. Prace te, oraz towarzyszące im grafiki budzą wiele skojarzeń, od Biblii po „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry; a jedna z nich, wykonana z wykorzystaniem prawdziwej owczej wełny z tegorocznej strzyży, obrazuje też współczesny powrót do zwierząt gospodarskich i ich produktów, w kontekście ekologii i korzystania z lokalnych zasobów. Autorka już wkrótce planuje zorganizować międzyuczelnianą debatę, by zapytać, w co wierzą artyści…

Znajdź baranka

Hanna Kwiecień, IV rok

Zabij baranka

Hanna Kwiecień, IV rok

Przechodząc od baranka do czterach żywiołów, oto praca Pawła Szlotawy, również studenta będącego u nas na wymianie; tym razem z ASP w Łodzi. Autor wykonał cztery notatniki, które zapisał własnymi autografami – tekstowymi i rysunkowymi, ale nie po to, by pokazać je światu… zamiast tego, zamknął swoje prace w czterech słoikach, gdzie poddał je działaniom rozmaitych sił natury.

Żywioły

Paweł Szlotawa, IV rok

Praca Emilii Dżoń pozostaje w temacie natury, tym razem przyglądając się bezkręgowcom… a konkretnie żuczkom, które znalazły się w jej książkach miniaturowych i… na pocztówce, wykonanej w ramach międzynarodowego projektu „Postcards for Perec”, gdzie artyści wykonywali ilustracje do zmyślonych tekstów z podróży. Na przykład: „Wędrujemy wokół Korsyki. Długie siesty i degustacja regionalnych specjałów. Przybieramy na wadze. Z wyrazami szacunku.” Autorem 243 tekstów z podróży był Georges Perec, tworząc je wspólnie z Johnem Sturrockiem.

Miniatury owadzie

Emilia Dżoń, III rok

Kolejna praca również pozostaje w miniaturowym (dla nas) świecie, może dlatego, że książka miniaturowa w ogóle cieszyła się dużą popularnością wśród studentów… a może dlatego, że w czasie pandemii nasze światy nagle zmalały, a wręcz skurczyły się do czterech ścian, poza które można było „wyjrzeć” tylko przez ekran komputera i internet? W pierwszych miesiącach światowego lockdownu ze zdumieniem przyglądaliśmy się, jak opuszczone przez ludzi miasta były przejmowane przez innych mieszkańców…

Zielnik

Wiktoria Vogel, III rok

Te i wiele innych prac wykonanych przez studentów przedmiotu Inne Formy Książkowe i Introligatorskie na ASP we Wrocławiu już wkrótce będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii Macondo, na ul. Pomorskiej 19, w ramach Nocy Nadodrza, która w tym roku ma być świętem natury i ekologii.

Wernisaż 3 lipca 2021.

Zapraszamy!